Samochody często nazywane są „skarbonką bez dna”. Wynika to oczywiście z tego, że koszty związane z autem nie kończą się w momencie jego zakupu. Trzeba być przygotowanym także na wydatki związane z paliwem czy konserwacją auta.

Szczególnie bolesne dla naszej kieszeni mogą okazać się awarie czy wypadki wymagające kosztownych napraw. Wiele osób zwraca na to uwagę jeszcze przed zakupem auta i stawia na przykład na takie pojazdy, których części zamienne są dość łatwo dostępne. Przy tym wszystkim pojawia się jeszcze jeden dylemat, który dotyczy właśnie części samochodowych i tego czy stawiać na części nowy, czy też jednak używane.

Oba rozwiązanie mają swoje wady i zalety. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, że części samochodowe używane to zawsze po prostu większe ryzyko. Nawet jeśli kupujemy bowiem tego typu zamienniki u sprawdzonego źródła to nie zawsze mamy sto procent pewności co jakości danej części.

Niekiedy używane części samochodowe mogą sprawiać znakomite wrażenie, po czym okazuje się, że to tylko pozory, gdyż procesy eksploatacyjne nie zostawiły żadnych widocznych śladów. Często kierowcy dowiadują się więc o tym dopiero w momencie, gdy pojawia się awaria danej części – wtedy wychodzi, że żywotność zamiennika była bardzo krótka.

Nowe czy używane – dylemat kierowców aut

Strach przed zakupem używanych części to może przesada, lecz zawsze trzeba do tego podejść z dużą dozą ostrożności.

Niestety czasami jest to po prostu konieczność – istnieje wiele przypadków, kiedy zakup używanych części samochodowych jest jak najbardziej uzasadniony. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, że niekiedy zakup całkowicie nowych elementów jest niezwykle kosztowny i kierowca nie jest w stanie sobie na coś takiego pozwolić. Wtedy dużo rozsądniej jest poszukać części używanej, a następnie oddać ją do dobrego mechanika – taka transakcja i tak wyniesie kierowcę dużo taniej niż zakup nowego elementu.

Warto przy tym pamiętać również o tym, by odpowiednio przygotować się także do zakupu nowych części. Trzeba przede wszystkim gdzie warto je kupować, aby nie przepłacać. Często zdarza się bowiem tak, że srogo przepłacamy za zamienniki – nieświadomi tego, że są miejsca, gdzie da się je kupić w dużo lepszych dla nas cenach.

Koniec końców, nowe części samochodowe to dużo pewniejsze rozwiązanie, dlatego też nic dziwnego, że tak wielu kierowców decyduje się właśnie na zakup całkowicie nowych elementów do swojego samochodu.

www.stalstw-sa.pl