Samochody mają to do siebie, że prędzej czy później konieczna będzie wymiana pewnych elementów. Awarie się zdarzają, tym bardziej jeśli mocno eksploatujemy pojazd. W takiej sytuacji zawsze pojawia się pytanie: kupować części samochodowe nowe czy używane? Nowe to zawsze dużo większa pewność dla kierowcy, jednak bardzo często przeraża nas ich wysoka cena.

Z kolei używane kuszą przede wszystkim atrakcyjną ceną, natomiast nie zawsze jest to dla nas najbardziej opłacalna opcja. Niekiedy nie warto bowiem oszczędzać na naszym bezpieczeństwie. Z kolei w innych sytuacjach zły zamiennik może przysporzyć nam dodatkowych kosztów.

W jaki sposób podejść więc do tematu kupowania części samochodowych? Trzeba postawić na zdrowy rozsądek. Są takie sytuacje, gdzie zdecydowanie lepiej zakupić część używaną – tym bardziej jeśli nowy element jest dla nas po prostu zbyt kosztowny. Pamiętajmy jednak o ważnej zasadzie jeśli kupujemy części używane: stawiajmy na te elementy, które powoli się zużywają.

Ważne jest również to, aby nie były one w żaden sposób uszkodzone, choć nie zawsze jesteśmy to w stanie sprawdzić czy zauważyć gołym okiem. Tymczasem taki uszkodzony zamiennik może niekiedy wyrządzić dużo większą nam krzywdę i narazić nas nie tylko na duże koszty naprawy, ale też na utratę zdrowia. W związku z tym unikajmy kupowania takich używanych części jak:

  • przewody układu hamulcowego,
  • poduszki powietrzne,
  • klocki hamulcowe,
  • tłumiki układu wydechowego,
  • blokady kierownicy,
  • immobilisery,
  • elementy układów bezpieczeństwa,
  • filtry.

Można to wszystko dość łatwo wytłumaczyć na przykładzie klocków hamulcowych. Są one odpowiedzialne przede wszystkim za to, aby auto było w stanie w krótkim czasie gwałtowanie wytracić prędkość i wyhamować. To więc bardzo ważna część naszego pojazdu – kupując używane klocki samochodowe nie mamy jednak zbyt dużej pewności co do tego, ile nam one posłużą oraz w jakim stanie są wszystkie materiały.

Zużyte klocki nie są już tymczasem tak skuteczne, a co za tym idzie mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jasne jest, że bardzo często używane części samochodowe kuszą nas niższą ceną, natomiast jeśli tylko dobrze poszukamy to z pewnością uda się nam zakupić całkowicie nowe elementy do naszego auta w atrakcyjnej cenie. W tym przypadku dodatkowy koszt nie powinien być problemem – chodzi przecież o nasze bezpieczeństwo.