W dzisiejszym świecie prawdziwego rozkwitu rynku, kupujący może dostać niemalże wszystko czego oczekuje. Z kolei producenci, ale i wszyscy inni sprzedający rozpoznają każdą, najmniejszą nawet potrzebę i szukają na nią odpowiedzi. Rynek samochodowych części zamiennych jest bardzo obszerny, a w związku z tym należy zastanowić się nad pytaniem – czy każda część samochodowa ma zamiennik? Odpowiedź jest banalnie prosta. Jeśli jakakolwiek część jest potrzebna – to na pewno się znajdzie. Wiele pozostawia do życzenia jakość oferowanych elementów. O ile można znaleźć wszystko w dużo niższej cenie – nigdy nie mamy pewności, że będą to elementy, które w samochodzie znaleźć się powinny.

Skąd bierze się tak duże zainteresowanie kupujących w tym odłamie rynku? Jak się okazuje, największym motywatorem jest cena. Nawet najmniejsze części elementów samochodowych, które pochodzą prosto od producenta są zaskakująco drogie. Ci, którzy zdecydowali się na renomowaną markę aut, bardzo rzadko biorą pod uwagę konieczność ciągłej konserwacji i dbania o poszczególne jego atrybuty. W związku z tym zaczyna się szukanie tańszych rozwiązań, a przy tym – zamienników. Druga sprawa – to wszechobecna dostępność takich produktów. Dziś samochodowe części zamienne znajdziemy w każdym serwisie samochodowym, na aukcjach internetowych, giełdach, a nawet w lokalnych ogłoszeniach.

Dlaczego więc nie skorzystać z tak szybkiego dostępu do potrzebnych części? Bardzo często oryginalne części zamienne nie są dostępne u mechanika ,,na już’’. Trzeba je zamawiać, czekać, a później montować – co zajmuje nawet kilka tygodni. Który miłośnik swoich zmotoryzowanych sprzętów chciałby się aż tak poświęcić? Tu tkwi sedno popularności zamienników.

  • Skoro wiemy już, że w samochodzie praktycznie wszystko da się wymienić, a potrzebna jest na to cierpliwość i skłonność do regularnych poszukiwań – zastanówmy się, czy części zamienne są bezpieczne. Otóż wiadomym jest fakt, że samochód się zużywa. Części się psują, nie spełniają swojej pierwotnej funkcji i trzeba je stale kontrolować.

    Czy wprowadzanie zamienników jest dobre i bezpieczne? Istota to – pochodzenie części zamiennych oraz ich odpowiednia wymiana. Najlepiej jest zdecydować się na serwis producenta – droższy, ale dużo bardziej odpowiedzialny.

  • Warto przyswoić sobie kilka podstawowych informacji, dotyczących części zamiennych. Pozwoli to na przyszłość – rozróżnić poszczególne elementy wg konkretnych kategorii. Oznaczenie ,,O’’ to części zamienne, które pochodzą od producenta. Jak sama litera wskazuje są oryginalne, niepodrobione, a w mniemaniu wielu kierowców – najlepsze.

    Najczęściej spotykane są w autoryzowanych serwisach. Oznaczenie ,,Q’’ to również nowe części zamienne, jednak nie pochodzą prosto od producenta, ale spełniają wszystkie normy i specyfikacje przez niego postawione. Można więc powiedzieć, że są tak samo oryginalne, ale tańsze o około 20%. Części z oznaczeniem ,,P’’ są nowe, lecz nieoryginalne. Jakość takich elementów jest względnie dobra, lecz nie najlepsza. I choć bezpieczeństwo w kierowaniu i obsługi pojazdu powinno odgrywać największą rolę – w celu zaoszczędzenia kilku groszy, wielu posiadaczy aut decyduje się na najtańsze opcje.

.