Nie da się ukryć, że dla wielu osób wizyta u lekarza – bez znaczenia jakiego – to powód do stresu. Jest to z pewnością jedna z tych sytuacji społecznych, które wywołują u nas niemiłe wspomnienia. Być może jest tak ze względu na to, że rozmowa z lekarzem z reguły oznacza dla nas coś nieprzyjemnego – chorobę, schorzenie czy konieczność wykonania badań.

Trzeba jednak spojrzeć na to z zupełnie innej strony: tutaj zawsze chodzi o nasze zdrowie, dlatego też niezwykle ważne jest, by każda nasza wizyta u lekarza przebiegła jak najlepiej. Dzięki temu medyk będzie w stanie uzyskać wszystkie ważne informacje i pomóc nam z naszym problemem zdrowotnym. W przeciwnym razie może okazać się, że nasza wizyta nie będzie zbyt produktywna – tymczasem to właśnie wywiad lekarski, czyli pierwsze badanie, jest niezwykle ważne.

W jaki sposób się do niego przygotować? Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta u danego lekarza to oczywiście nie za bardzo wiemy czego się spodziewać, natomiast warto pamiętać o kilku krokach, które ułatwią cały ten proces – zarówno nam, jak i lekarzowi. Dobrym pomysłem jest na przykład zapisanie sobie wszystkich nazw leków, które przyjmujemy. Choć wielu z nas uważa, że doskonale je pamięta to jednak często są one na tyle skomplikowane, że rozsądniej jest je sobie zapisać, razem z dawkami, które stosujemy.

Idziesz do lekarza? Pamiętaj o wynikach badań!

Wybierając się do lekarza należy również pamiętać o tym, aby zabrać ze sobą wszystkie potrzebne rzeczy, w tym przede wszystkim odpowiednią dokumentację. Będą to więc na przykład wyniki badań czy wypisy ze szpitala, dzięki którym lekarz będzie miał wgląd w historię naszych chorób. Jest to spore ułatwienie dla medyka, dlatego też bardzo ważne jest, by o tych dokumentach pamiętać – dzięki nim lekarz będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę oraz zaplanować leczenie, jeśli oczywiście będzie ono konieczne.

Odpowiednie przygotowanie to także obowiązek, gdy mowa o wszystkich tych wizytach, podczas których robione będzie jakieś badanie. Szczegółowe informacje uzyskamy oczywiście od lekarza – dane badanie może wymagać od nas bycia na czczo albo odpowiednio luźnego ubrania. Wszystko to ma oczywiście znaczenie, tym bardziej, że może przyspieszyć samą wizytę i sprawić, że będzie ona przebiegała dużo sprawniej.

Faktem jest, że wizyty u lekarza to z reguły stresujące dla pacjenta sytuacje, natomiast jeśli będziemy w stanie właściwie się do nich przygotować to z pewnością pozbędziemy się stresu.