Kiedy pomyślimy o jedzeniu, to od razu pojawia nam się przed oczami to, co najbardziej lubimy, co najbardziej nam smakuje. Jedzenia jest tak wiele na świecie, występuje ono w tak różnych rodzajach, że praktycznie nie jesteśmy w stanie wszystkiego spróbować. Do tego, zazwyczaj najbardziej lubimy to, do czego przyzwyczajone są nasze kubki smakowe, a więc jeśli od małego byliśmy przyzwyczajani do jedzenia brokuł, to nie będziemy mieli problemów z ich jedzeniem także wtedy, kiedy będziemy dorośli. Za to może się okazać, że w ogóle nie będą nam smakowały egzotyczne potrawy, z którymi wcześniej nie mieliśmy okazji się zetknąć.

Różne są przyzwyczajenia

Oczywiście jeśli chodzi o jedzenie, to prawda jest taka, że w każdym kraju mamy jakąś inną, ulubioną potrawę, która właśnie z tym krajem się kojarzy. Co więcej, to co w jednym kraju może uchodzić za smakołyk, w kolejnym może być uważane za coś, czego praktycznie nie da się zjeść.

Dlatego też musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie wolno nam nikogo oceniać. To, że my czegoś nie lubimy, albo nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy coś zjeść, to nie oznacza, że innym ludziom takie jedzenie nie może smakować, zwłaszcza jeśli od małego zostali na takim jedzeniu wychowani. Poza tym, nie warto się zamykać tylko w swojej kulturze i warto sięgać po jedzenie, które proponowane jest w innych kuchniach na świecie. Oczywiście najlepiej by było, jeśli mielibyśmy możliwość spróbowania tych dań w kraju, w którym są przysmakiem, bo wówczas mamy pewność, że faktycznie są przygotowane tak jak być powinny, że mają odpowiednią ilość przypraw i że są prawidłowo podane. Ale jak nie mamy takiej możliwości, to warto poszukać dobrej restauracji, w której serwowane jest nam tego typu jedzenie i wówczas przekonać się, czy nie będzie nam ono smakowało. Może się okazać, że może chociaż kilka potraw będzie nam naprawdę smakowało i zaliczać je zaczniemy do grona naszych ulubionych.

Przyzwyczajajmy dzieci do zdrowego jedzenia

Jeżeli od najmłodszych lat, dzieci są przyzwyczajone do jedzenia słodkich rzeczy, jeśli co chwilę podjadają jakieś słodycze, a do tego jeszcze otrzymują od nas słodką herbatę, to może się okazać, że trudno będzie nam je przekonać do jedzenia zdrowych warzyw i owoców. Oczywiście wiadomo, że chcielibyśmy dzieciom dać wszystko co najlepsze, jednak pamiętajmy, że nie zawsze to, co jest najprzyjemniejsze w smaku, faktycznie będzie najlepsze dla ich zdrowia. Dlatego właśnie warto dopilnować, aby na liście ulubionych dań naszego dziecka znalazł się raczej jakiś owoc i jakieś warzywo niż ciastka i batoniki. One też są potrzebne i nic się nie stanie, jeśli dziecko zje je od czasu do czasu. Jednak zadbajmy, aby częściej, samo z siebie sięgało po warzywa i owoce, a jest to możliwe, jeśli od małego je do tego przyzwyczaimy i co więcej, jeśli będziemy dla dzieci przykładem, również sięgając przede wszystkim po takie jedzenie. Nie zawsze ulubione jedzenie jest tym najzdrowszym.

Dlatego od wczesnych lat warto przyzwyczajać dzieci do zdrowego odżywiania się, bo wówczas łatwiej będzie im ten zwyczaj utrzymać również wtedy, kiedy będą już dorośli.