Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że na nasze dorosłe wybory, jeśli chodzi o jedzenie, duży wpływ ma przede wszystkim nasze wychowanie. Jak to się mówi, czego człowiek nauczy się w dzieciństwie, to będzie to też wprowadzał w życie, jako dorosły człowiek. Jeśli więc chcemy, żeby nasze dzieci, nawet jako dorosłe osoby, dbały o siebie, dobrze się odżywiały, uprawiały jakiś sport, to musimy im to wszystko wpoić jeszcze w dzieciństwie. Na początku może się to wydawać trudne, zwłaszcza jeśli dzieci kojarzą nam się przede wszystkim z jedzeniem słodyczy, ale wbrew pozorom, dzięki konsekwentnej pracy, może się okazać, że jednak wychowamy człowieka, który będzie w pełni świadomy tego co je i jak to jedzenie wpływa na jego zdrowie.

Nauka i przykład

Jeżeli nasze dziecko, już od pierwszych miesięcy życia, będzie nauczone, że przekąską jest owoc albo warzywo, to będzie istniała spora szansa na to, że nawet w dorosłym życiu, będzie sięgało właśnie po takie przekąski. Co więcej, może się okazać, że w wieku dziecięcym i później nastoletnim, również nie będziemy mieli większych problemów z podjadaniem przez niego słodyczy. Będzie ono wiedziało, że one są, oczywiście czasami po nie sięgnie, ale jednak te dobre przyzwyczajenia od najmłodszych lat sprawią, że częściej będzie sięgało po zdrową przekąskę, niż po słodką, która tak naprawdę wartości odżywczej ma niewiele. Ale oczywiście nie da się zmusić dziecka do jedzenia zdrowych rzeczy, jeśli sami będziemy w wolnych chwilach zapychać się jedzeniem mocno przetworzonym czy zaliczanym raczej do niezdrowego. Jeśli dziecko będzie widziało, że naszą przekąską są słodkie batoniki, a jednocześnie od niego będziemy wymagać, aby wybierało owoce i warzywa, to możemy być pewni, że poniesiemy klęskę na całej linii.

Dlatego też, jeśli chcemy nauczyć dziecko jak mądrze jeść, to nie tylko od najmłodszych lat musimy je przyzwyczajać do odpowiednich wyborów, ale także swoimi wyborami musimy być dla niego przykładem. Tym bardziej, że do pewnego wieku, dziecko naśladuje rodzica i chce robić to co on.

Angażujmy w kuchni

Warto już od samego początku uczyć dziecko, co jest zdrowe, co warto jeść, na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego jedzenia. Ale oczywiście taka nauka najlepiej wychodzi, jeśli połączymy ją z zabawą i z przyjemnością. Dlatego też, warto angażować dzieci przy kuchni. To oznacza, że powinniśmy je zapraszać do wspólnego przygotowywania posiłków. Oczywiście trzeba się będzie nastawić na to, że praca pójdzie nam wolniej, pewnie będzie też więcej bałaganu, ale jednocześnie dziecko będzie się uczyło, że to co sami przygotujemy jest najlepsze. Przy okazji, będziemy mogli mu też wytłumaczyć, jakie wartości odżywcze mają konkretne warzywa i owoce, pokazać na jak wiele sposobów można je wykorzystać, a to wszystko przełoży się na to, że nasze dziecko będzie wiedziało, jak powinno wyglądać prawidłowe odżywianie. Kwestie jedzenia są bardzo ważne, chociaż niejednokrotnie są pomijane i traktowane z lekceważeniem.

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko jako dorosły człowiek,będzie wiedziało co jeść, to od małego musimy go tego uczyć.