Wielu rodziców ma w swoim domu dzieci, które można zaliczyć do niejadków. Czasami trzeba się bardzo namęczyć, aby dziecko zjadło chociaż trochę jakiegokolwiek posiłku, innym znowu razem spożywałoby tylko to co lubi i nie chce nawet słyszeć o tym, aby spróbować czegoś innego. Nie ma wątpliwości, że przygotowywanie jedzenia dla niejadka jest trudną sprawą. Z jednej strony chcemy żeby dziecko zjadło coś pożywnego, co dostarczy mu niezbędnych witamin i minerałów, bo mamy świadomość, że tylko wówczas będzie miało możliwość prawidłowo się rozwijać. Z drugiej strony nie chcemy dziecka przymuszać do jedzenia, aby jeszcze bardziej go nie zniechęcić, a co więcej, czasami też już sami nie mamy sił, aby biegać za nim z tym jedzeniem. Jak więc serwować jedzenie, aby zwiększyć szanse na to, że nasz niejadek chociaż je spróbuje?

Ulubione składniki

Przede wszystkim jeśli chcemy, żeby nasze dziecko jadło, to w miarę możliwości powinniśmy przygotowywać dla niego jedzenie, które będzie składało się z ulubionych składników. Oczywiście jeśli nasza pociecha przede wszystkim lubi słodycze, to nie możemy pozwolić, żeby jadła tylko takie produkty. Ale zamiast kupnych rzeczy, możemy sami próbować przygotować deser, jednak taki, aby zawierał jak najmniej cukru i składników, które uważane są za szkodliwe dla dzieci. Może się okazać, że tak przygotowany deser zasmakuje naszemu dziecku, a my przy okazji będziemy mieli pewność, że jest to zdrowa i pożywna przekąska.

Dodatkowo jeśli chcemy zachęcić nasze dziecko do jedzenia innych produktów, albo zwiększenia ilości ich spożywania, to możemy próbować zachęcić dziecko do wspólnego gotowania. Może się okazać, że jeśli dziecko z naszą niewielką pomocą, od początku do końca przygotuje całe jedzenie, to również chętniej później usiądzie przy stole, aby je zjeść. Będzie wiedziało, że miało ogromny wpływ na jego przygotowanie, a dodatkowo możemy ten czas wykorzystać na opowiedzenie dziecku o poszczególnych składnikach i wyjaśnienie, dlaczego tak ważne jest to, aby spożywało także takie dania.

Sposób podania ma znaczenie

Jako dorośli niejednokrotnie spożywamy nasze posiłki szybko i tak naprawdę skupiamy się bardziej na tym, aby nasze jedzenie było zdrowe, bogate w wartości odżywcze i szybkie do przygotowania, a to oznacza, że już nie przywiązujemy aż tak dużej wagi do tego, w jaki sposób jest ono podane. W przypadku dzieci może się okazać, że sposób podania jedzenia, będzie miał ogromne znaczenie. To oznacza, że możemy próbować tak ułożyć poszczególne kanapki, aby swoim kształtem tworzyły statek, albo tak dobrać produkty na kanapkę, aby po ich ułożeniu oczom dziecka ukazał się miś, czy jakieś inne, ulubione zwierzątko. Im bardziej kolorowo będzie na dziecięcym talerzu, im bardziej ciekawie tym większa będzie szansa, że jedzenie szybko z tego talerza zniknie. Warto zajrzeć na różne strony internetowe, które poświęcone są przygotowywaniu posiłków dla dzieci. Może się okazać, że znajdziemy tam wiele ciekawych inspiracji, na które nie będzie potrzeba wiele czasu, a które nakłonią nawet największego niejadka do spróbowania tego co przygotowaliśmy.

www.handikapplus.pl