Przyswajanie wiedzy jest samo w sobie poważną sprawą, bo zazwyczaj zdobywanie kolejnych wiadomości ma służyć jakiemuś celowi. Obojętnie, czy chodzi o zdanie pojedynczego egzaminu na studiach, matury czy uzyskanie konkretnych uprawnień. Nie oznacza to jednak, że w procesie nauki jesteśmy skazani na sztampę i typowe atrybuty.

Odczytywanie kolejnych rozdziałów podręcznika i trawienie ogromu notatek bywa nużące, a znużenie zdecydowanie nie sprzyja skuteczności naszych naukowych działań. Pojawia się zatem pole do tego, by nieco się rozluźnić, urozmaicając obowiązki. Dzieci bardzo często wykorzystują zabawy do tego, aby się uczyć.

Ludzie dorośli mogą postąpić tak samo i wcale nie będzie to niczym niestosownym. Wręcz przeciwnie – to dowód kreatywności oraz nowoczesnego podejścia do kwestii. Szperając nieco w internecie łatwo natkniemy się na liczne scenariusze zabaw, które da się zaprząc do nauki dowolnej dziedziny.

Zazwyczaj zabawy te przewidują udział kilku osób, a więc są doskonałe dla tych, którzy preferują naukę grupową. Możemy jednak śmiało modyfikować zasady, aby dostosować je do indywidualnych potrzeb. Szczegóły ustalimy, gdy już wybierzemy odpowiednią grę i wypełnimy ją treścią.

Do najłatwiejszych w realizacji należą quizy, w czasie których wzajemnie odpytujemy się z wybieranych lub losowanych zagadnień. To łatwo zorganizować bez angażowania nadzwyczajnych środków. Dlaczego konwencja zabawy tak dobrze wpisuje się w naukę? Możemy się nieco rozluźnić i oczyścić myśli, co poprawia tempo przyswajania wiadomości.

Podczas zabawy prościej zapamiętywać detale, a przecież o nie chodzi przede wszystkim.