Wakacje to z reguły radosny czas wypoczynku, którego upatruje większość z nas. Planowanie urlopu rozpoczyna się zazwyczaj ze sporym wyprzedzeniem – wybiera się wtedy miejsce docelowe, sprawdza terminy i planuje co się będzie robiło na miejscu.

Kolejny krok to oczywiście spakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, co także nie jest łatwą sprawą. Gdzieś w tym wszystkim nie można jednak zapomnieć o bardzo ważnej rzeczy jaką jest ubezpieczenie turystyczne.

Na całe szczęście w ostatnich latach coraz więcej podróżujących rzeczywiście decyduje się na tego typu polisę – nie ma się jednak czemu dziwić, gdyż jest to po prostu rozsądna decyzja, która może nas zabezpieczyć finansowo przed różnego rodzaju nieszczęśliwymi i nieprzewidzianymi wypadkami. Bo choć na wakacje wybieramy się, by odpocząć i się zrelaksować to nigdy nie wiadomo, czy nie spotka nas jakieś nieszczęście.

Oczywiście nie należy zakładać, że tak z pewnością będzie – zamiast tego trzeba po prostu zachować zdrowy rozsądek i przygotować się „w razie co”. Wszak różnego rodzaju kontuzje, uszczerbek na zdrowiu, zgubiony bagaż czy kradzież dokumentów to coś, co może spotkać w zasadzie każdego, dlatego też każdy podróżujący powinien pamiętać o ubezpieczeniu.

Dzięki temu urlop będzie mógł przebiegać znacznie spokojniej, gdy będziemy mieli pewność, że w razie potrzeby możemy otrzymać wsparcie jakiego rzeczywiście w tej kryzysowej i niespodziewanej sytuacji wymagamy. To z pewnością pomoże nam spać spokojniej i lepiej odpocząć.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie turystyczne?

Sam wybór ubezpieczenia nie jest łatwy – dotyczy to zresztą każdej polisy, a więc także ubezpieczenia na życie czy polisy związanej z użytkowaniem samochodu (w tym przypadku mowa przede wszystkim o obowiązkowym ubezpieczeniu OC). Trzeba przede wszystkim zadecydować o tym, co dokładnie ma obejmować dana polisa – w przypadku ubezpieczenia turystycznego ten zakres może dotyczyć:

  • ubezpieczenia kosztów leczenia – pokrycie kosztów pomocy medycznej, jeśli będziemy jej potrzebować na wyjeździe,
  • ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – pokrycie kosztów w sytuacji, kiedy sami wyrządzimy komuś jakąś szkodę bądź spowodujemy wypadek,
  • ubezpieczenia sprzętu sportowego – jest to z reguły opcja dodatkowa, przeznaczona przede wszystkim dla osób, które podróżują w celach uprawiania różnych dyscyplin sportowych i zabierają ze sobą dość dużych gabarytów sprzęt (są to na przykład osoby jeżdżące na nartach czy nurkujące),
  • ubezpieczenia bagażu – niestety nadal zdarzają się różne incydenty związane z bagażem i jest to z pewnością bardzo przykre doświadczenie, niezależnie od tego, czy nasz bagaż został zgubiony czy może ukradziony.

Jak więc widzimy, podróżujący ma naprawdę wiele różnych opcji, a przecież oferty konkretnych ubezpieczycieli mogą mieć wiele innych, dodatkowych możliwości. Warto pamiętać o zakupie polisy jeszcze przed wyjazdem, choć wiele towarzystw umożliwia jej wykupienie nawet po wyjeździe, dzięki czemu możemy zadbać o ubezpieczenie turystyczne nawet będąc zagranicą.