Dzisiaj jak jeszcze nigdy wcześniej niezwykle popularne stało się dbanie o swoje zdrowie psychiczne. Jest to jak najbardziej pozytywna praktyka, ponieważ to właśnie ona obnaża smutne liczby dotyczące osób mających jakieś problemy psychiczne. W związku z tym gabinety i poradnie bywają niekiedy przeciążone ilością chorych, co niestety pokazuje w jakim stanie jest obecny system zdrowia. Tym co na pewno warto robić jest jednak edukacja w zakresie zdrowia psychicznego, ponieważ ma ona jedynie pozytywne aspekty. Nie tylko uczy o chorobach, często niewidocznych gołym okiem, ale też uwrażliwia na drugą osobę.

Gabinety psychologów i psychiatrów to wbrew pozorom miejsca zgoła różne. Psychiatra jest przede wszystkim lekarzem, który musiał ukończyć studia medyczne oraz zrobić specjalizację. W związku z tym zajmuje się on bardziej stroną fizyczną a ponadto może wypisywać recepty na leki. Psycholog to z kolei ktoś po studiach psychologicznych. Ma on zatem tytuł magistra i nie może wydawać pacjentom recept na lekarstwa.

Zajmuje się szeroko pojętym zdrowiem psychicznym – testami osobowości, doradztwem zawodowym czy też pomocą w kryzysach.

Psychoterapia – gdzie jej szukać?

Nie wszystkie poradnie psychologiczne zajmują się prowadzeniem terapii, choć oczywiście jest to uzależnione indywidualnie od dodatkowych kwalifikacji psychiatrów lub psychologów. Zwykle to właśnie oni decydują się na szkołę psychoterapii, chociaż z powodzeniem mogą ją skończyć także osoby po na przykład pedagogice. Psychoterapia jest specyficznym rodzajem spotkań, na których to zwykle pracuje się nad konkretnym zagadnieniem lub problemem. Powoduje to zatem sytuację, kiedy to do psychoterapeuty mogą kierować się również osoby całkowicie zdrowie.

Wizyty w gabinetach psychoterapeutów dedykowane są między innymi tym, którym zależy na nauce redukcji napięcia i stresu, w czym mogą pomóc techniki relaksacyjne. Poza tym, psychoterapia to również świetne rozwiązanie dla osób mających trudności w relacjach z innymi ludźmi – małżonkiem rodzicami czy też dziećmi. Zasadniczo to my samy decydujemy o tym czego będzie dotyczyła nasza terapia. Tym o czym warto pamiętać podczas wyboru konkretnego gabinetu jest to w jakim nurcie prowadzi on terapie. Każdy z nich ma swoją specyfikę, dlatego warto poczytać o nich i dopiero się na coś zdecydować.

Oczywiście zawsze możemy się również poradzić na ten temat psychoterapeuty, który na pewno wybierze rozwiązanie idealne dla nas i naszych potrzeb.

www.c-map.pl