Zakup auta to bardzo często poważna decyzja finansowa, ale na tym nie kończą się nasze wydatki. Oczywiście nie jest łatwo wybrać idealny dla nas samochód, a jeśli już się to uda to czeka nas jeszcze szereg innych spraw, które z pewnością nadwyrężą nasze finanse. Tankowanie, regularne przeglądy i ewentualne naprawy – wszystko to kosztuje. Nie zapominajmy także o ubezpieczeniu pojazdu, które jest wymagane. Każdy posiadacz auta jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Inną sprawą jest ubezpieczenie autocasco, czyli inaczej mówiąc AC. Czym to wszystko się różni i w jaki sposób szukać najlepszych ofert dla siebie? Warto o tym wiedzieć zanim jeszcze zdecydujemy się na zakup nowego samochodu.

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i z reguły jego zakres jest bardzo podobny u większości ubezpieczycieli – różnice wynikają w tym przypadku przede wszystkim z różnego rodzaju dodatków do polisy. Samo ubezpieczenie jest najczęściej podpisywane na okres jednego roku – po tym czasie możemy je odnowić lub też zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Ile wynosić będzie składka? To już zależy od danej oferty, natomiast wpływ na to ma wiele różnych czynników. Będą to chociażby:

  • wiek właściciela auta,
  • marka i model samochodu,
  • rocznik auta,
  • historia pojazdu.

Spore znaczenie ma wiek, a mówiąc dokładniej doświadczenie kierowcy – ci mniej doświadczeni z reguły muszą przygotować się na nieco większą składkę, podczas gdy wprawieni i doświadczeni kierowcy mogą liczyć na zniżkę. Zniżki mogą pojawić się również z czasem, jeśli uda nam się jeździć bez żadnych kolizji. Bardzo istotny jest także samochód, w tym jego marka, model czy rocznik.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie OC?

Sam wybór nie jest wcale taki łatwy, tym bardziej, że możemy wręcz przebierać w ofertach. Warto więc je wszystkie porównać, a następnie zobaczyć, gdzie można liczyć na najlepsze dla nas warunki. Niekiedy pozostanie przy aktualnej ubezpieczalni bywa opłacalne, choć często to jednak zmiana ubezpieczyciela może przynieść nam znacznie więcej korzyści. W porównaniu ofert może pomóc agent, lecz nie zapominajmy, że możemy to zrobić także samodzielnie za sprawą narzędzi dostępnych w internecie. Dzięki temu nawet bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie znaleźć i porównać między sobą bardzo dobre propozycje, stawiając na najlepsze ubezpieczenie OC. Przy tym wszystkim nie zapominajmy, że dobrym pomysłem jest wykup nie tylko OC (które jest obowiązkowe), lecz także ubezpieczenia autocasco (AC), dzięki czemu w razie nieszczęśliwego wypadku polisa będzie obejmowała nie tylko roszczenia osób trzech, lecz także naprawienie szkód w naszym własnym aucie. Oczywiście jest to dodatkowy koszt, lecz wiele osób – szczególnie posiadacze nowych aut – decyduje się na taką inwestycję.

W ten sposób można również ubezpieczyć samochód od kradzieży, jeśli oczywiście zdecydujemy się na taką opcję, która z reguły znajduje się w tak zwanym rozszerzonym ubezpieczeniu AC.

www.ktp.edu.pl