Wielu ludzi wyobraża sobie, że wizyty u lekarza psychiatry są niezwykle widowiskowe i dziwne lub też nie ma żadnego pomysłu na to jak mogłyby one właściwie wyglądać. Co więcej, osobom chorym trudno jest niekiedy w dzisiejszym społeczeństwie przyznać się do uczęszczania do gabinetu psychiatrycznego. Wiąże się to bowiem z pewnego rodzaju napiętnowaniem i stygmatyzacją, które nie powinny mieć jednak w ogóle miejsca. Przychodnie, w których przyjmują lekarze psychiatrzy niczym nie odbiegają od innych gabinetów czy ośrodków zdrowia. One również mają poczekalnię, recepcję, łazienkę oraz oczywiście gabinety samych lekarzy.

Warto już tutaj zaznaczyć, że chorób psychicznych bardzo często nie widać u ludzi na pierwszy rzut oka. Niekiedy starają się oni je ukryć, czasem zaś po prostu trudno jest nam zrozumieć dlaczego dana osoba znajduje się w poradni psychiatrycznej. Świadczy to jedynie o tym, że choroby psychiczne są dziś bardzo powszechnym zjawiskiem, powinny być zatem jak najszybciej diagnozowane i leczone. Zaniedbywanie zaburzeń psychicznych może mieć niekiedy katastrofalne skutki. Jest wiele przesłanek, które mogą skłonić nas do wizyty u psychiatry.

Przede wszystkim może nimi być bardzo silne przeżywanie lęku, które to utrudnia codzienne funkcjonowanie. Osoby są tym, bardzo często niezasadnym, lękiem tak przytłoczone, że nie mogą wykonywać podstawowych czynności. Innym alarmującym zjawiskiem jest też długo trwające obniżenie nastroju, bezsenność, wczesne budzenie się lub też przesypianie całych dni. Zaburzenia snu są bez wątpienia jednymi z najczęściej występujących, dlatego też powinny być sygnałem do umówienia się na wizytę kontrolną. Wśród innych sytuacji, które powinny stanowić podstawę do udania się do lekarza psychiatry jest również występowanie myśli rezygnacyjnych i samobójczych.

To bezwzględne wskazania do wizyty w gabinecie psychiatry, ponieważ są zwykle związane z rozwiniętymi już chorobami lub zaburzeniami. Zasadniczo w odniesieniu do naszego zdrowia psychicznego powinniśmy być bardzo dokładni i troskliwi. Choć dla wielu osób trudnością może być nawet samo umówienie się na wizytę w przychodni, warto prosić wtedy o pomoc innych. Mogą oni nie tylko załatwić wszelkie sprawy rejestracyjne, ale również dopilnować tego, abyśmy faktycznie stawili się na wizycie. Taka troska o bliskie nam osoby jest nieoceniona właśnie w przypadku zaburzeń psychicznych, kiedy nic nie jest takie jakie nam się wydaje.